Ana sayfa Genel Ofis Temizliği

Ofis Temizliği

350
0

Bireyler günün çok büyük bir bölümünü ofislerinde çalışırken geçirirler. Çalışanın motivasyonu ve sağlığı için önem arz eden ofis temizliği yapıldığında bireyler herhangi bir sorun yaşamazlar. Düzenli temizlenen ofis ve bürolarda kir ve mikrop barınma olasılığı en aza indirgenebilir. Ofis temizliği, günlük ya da istenilen periyotlarda yapılabilir.

Ofis temizliğinin ne kadar sıklıkta yapılacağı, ofiste çalışan personel sayısına ve insan yoğunluğuna göre belirlenir. Ofis, çabuk kirlenen bir bölgede bulunuyor ve çalışan personel sayısı fazla ise, bu temizlik işlemi daha sık yapılmalıdır. Ofis temizliği yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

En önemli nokta, her alan için farklı temizlik ürünlerinin kullanılmasının gerekliliğidir. Özellikle banyo, tuvalet gibi yerlerin temizliğinde kullanılacak olan temizlik ürünlerinin başka hiçbir yerde kullanılmaması gerekir. Bu alanlar temizlenirken enfeksiyon riski alanlar olduğu düşünülerek dezenfektan özellikli malzemeler kullanılmalıdır. Yapılacak olan her temizlikte yeni bez, paspas gibi ürünler kullanılmalıdır.

Ofiste, haftada bir detaylı temizlik yapılmalıdır. Ofis ortamındaki mutfak ve tuvaletler ise günlük olarak hijyenik ürünlerle temizlenmelidir. Ofis temizliğine öncelikle katı atık temizlenmesi ile başlanılması gerekir. Ofiste bulunan tablolar, lamba, bilgisayar ve kapı üstlerinin tozu alınmalıdır. Dolap ve çekmecelerin iç ve dış temizliği yapılmalı, camlar ise iz bırakılmadan 15 günde bir temizlenmelidir. Ofis temizliği yapılırken bütün masalar temizlenmeli, çöp kovaları yıkanmalı ve oturma grupları silinmelidir. Çöp sepetlerinde bulunan çöp poşetleri her gün çıkarılıp, yerine yeni hijyenik çöp poşetleri koyulmalıdır.

Toz ve atık işlemlerinin temizliği bittikten sonra, zemin temizliğinin yapılması gerekir. Ofisteki zeminler halı kaplı ise elektrik süpürgesiyle temizlenir. Eğer sert zemin ise, temizlik zeminin özelliğine göre, uygun bakım malzemesi ile iki kova değiştirilerek, paspas ile yapılır. Ofiste bulunan merdiven ve korkuluklar silinir, sıhhi kesimler ise günlük olarak temizlenir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz